moje motto >> kdo má argumenty, má pravdu

Červen 2010

visací zámek patent Zitko František

1. června 2010 v 17:26 | dejwekk |  patent ZITKO

Dnes by sem se chtěl věnovat visacímu zámku, kterýž to zaujímaje v mé sbírce jednu z prvních příček oblíbenosti :-) 


     Visací zámek patent Zitko


 Používal se k zamykání železničních vagonů,budov,beden na nářadí. V období první republiky až do 50-tých let u ČSD pak ho vystřídal visák systému Čekan nebo pojistné plomby. Patentoval si jej František Zitko z Prahy- Vysočan 24.července 1919 (jako vylepšení svého prvního zámku   z roku 1909) . Další zlepšení jeho zámku si už dávali patentovat jeho dědici v 1945 a vylepšená konstrukce zvyšovala bezpečnost zámku proti zjištění hesla.

Heslové visací zámky značky Zitko se vyráběly v několika provedeních pro ČSD.

Asi to nejstarší provedení (moje) má odlité tělo z litiny včetně náisu ČS. STÁT. DRÁHY a mosazný spodní čiselník. průměr zámku je 80mm  průměr třmenu je 12.2mm a celková výška včetně třmenu je 135mm a váha je 0,8 kg, a pod tím je vyraženo jméno stanice a umístění (já mám LOUNY - TOPÍRNA). Následující typy již nemají spodní číselníky mosazné a liší se nápisy na zadní straně. <- u prvních typů byly nápisy lité a u pozdějších již jen o nanýtovaný štítek se zkratkou ČSD a číslem zámku.Můj druhý Zitko (taky z Loun) má třmen provrtaný pro plombu a vzadu vyraženo BMB-ČMD < což je z období protektorátu. 

Číselníky jsou 2 a to v rozmezí 1-40 což máme 40x40 takže 1600 možných kombinací.

Poslední provedení těchto zámků jsou již čtvercového tvaru bez značek výrobce (ty co sem viděl).

No a v roce nástupu komunistů a bolševismu u nás, všichni továrníci byli donuceni odevzdat SVOJE VLASTNÍ PODNIKY státu a tak se v roce 1948 přestal zámek vyrábet.